تبلیغات


اینترنت

پیشنهاد میکنم قبل از آشنایی کامل با اینترنت اشیا و نکات مثبت و منفی آن،نگاه کوتاهی درباره اینترنت،یکی از عانصر زندگی مدرن امروزه بیاندازیم:

 

پیدایش اینترنت:
پیداشدن اینترنت به دهه 1960 باز می‌گردد؛ وقتی که دولت آمریکا براساس طرحی به نام آرپا مخفف آژانس تحقیق پروژه‌های پیشرفته که در آن تاریخ برای کارکردهای دفاعی ساخته شده بود، این طرح را اجرا کرد. طرح این بود که کامپیوترهای شهر های مختلف که اطلاعات خاصی را در خود ذخیره داشتند بتوانند در صورت نیاز با هم ارتباط برقرار نموده و اطلاعات را به یکدیگر انتقال دهند و یا اطلاعات را به اشتراک بگذارند.

در همان دوران سیستم‌هایی ساخته شده بودند که امکان ارتباط بین کامپیوترهای یک سازمان را توسط شبکه مخصوص همان سازمان فراهم می کردند طوریکه کامپیوترهای موجود در بخش‌ها یا طبقات گوناگون با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند و امکان فرستادن نامه بین بخش‌های گوناگون سازمان را فراهم می‌کردند که امروزه به این سیستم ارسال نامه پست الکترونیک می‌گویند. اما برای اتصال و ارتباط دادن این شبکه‌های کوچک و پراکنده که هر کدام به استانداردهای خودشان کار می‌کردند.

سرانجام درسال 1961، 4 کامپیوتر در2 ایالت مختلف توانستند با موفقیت ارتباط برقرار کنند و با اضافه شدن واژه نت به طرح نخستین، نام آرپانت برای آن منظور شد. در دهه 1970 با تعریف پروتکل‌های جدیدتر مثل TCP که تا به امروز رواج دارد و نیز مشارکتکامپیوتر های میزبان به آرپانت و حتی گسترده شدن آن به برخی نواحی فراتر از مرزهای آمریکا، شهرت بیشتری برای آرپانت به همراه آورد و طرح اینترنت همراه با جزییات بیشتر درباره شبکه‌های کامپیوتری مطرح گشت تا اینکه در اواخر دهه 1970 شبکه‌های گوناگون تصمیم گرفتند به صورت شبکه‌ای با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و آرپانت را بعنوان هسته اصلی انتخاب کردند. در سال 1993 نام اینترنت روی این شبکه عظیم گذاشته شد، وب یا همان WWW که مخفف World Wide Web (به فارسی: شبکه گسترده جهانی) می‌باشد.

 برای دیدن ادامه این مبحث به بخش ادامه مطلب ذیلِ پست مراجعه فرمایید. 

 منبع این نوشته : منبع